
Nätverksträff & AW för designers
Tullgatan 6 och Designcentrum vid Region Jämtland Härjedalen hälsar dig som är verksam inom designfältet varmt välkommen till AW och nätverksträff den 7 november. Temat är “Gestaltad livsmiljö”.
Tullgatan 6 kommer kort berätta om några projekt de driver på temat men är också nyfikna på era projekt. Har du något arbete du vill dela med dig av? >> Anmäl dig här om du vill presentera: https://forms.office.com/e/F3Mg5a6AZh Länk till annan webbplats.
Gestaltad livsmiljö kan beskrivas som våra nationella arkitektur- och designpolitiska mål. Maja Blomqvist på Designcentrum berättar mer om de resurser som finns för att stödja och utveckla goda livsmiljöer.
NÄR: Torsdag 7 november kl. 17.00-20.30.
VAR: Tullgatan 6 i Östersund.
HUR:
17.00 - 18.00 After work och mingel
18.00 - 19.00 Presentation om Tullgatan 6 och projekt vi driver på temat
Presentation om Designcentrum och Gestaltad livsmiljö
19.00 Svensk Form korar Årets Formbärare i Jämtland/Härjedalen - Moa Kårebrand
19.15 - 20.00 Öppen scen - Berätta om ett nystartat, pågående eller avslutat designprojekt.
5 min snack och bildspel/projekt.
20.00 - 20.30 Avslut - Inspel, frågor och tack
Evenemanget har ett begränsat antal platser och är öppet för dig som är verksam inom designfältet eller gestaltad livsmiljö.
Vi bjuder på mat och dryck.
Välkomna!

