Region Jämtland Härjedalen

Grundkurs i tjänstedesign för offentlig sektor

En kurs för dig som vill lära dig skapa bättre tjänster tillsammans med användarna.

Den här kursen ger dig praktiska verktyg för att utveckla tjänster som utgår från användarnas behov. Under två dagar får du testa metoder som intervju, observation, användarresa, idégenerering och prototypframtagning – allt i grupp, med ett fiktivt uppdrag.

Du lär dig genom att göra, varvat med korta teoripass, diskussioner och reflektion. Efter kursen har du en grundläggande förståelse för tjänstedesignprocessen och vet när och hur du kan använda olika metoder i ditt arbete. Upplägget är anpassat för oss som arbetar i offentlig sektor.

Nytta för dig som deltagare:

  • Praktisk erfarenhet av tjänstedesign
  • Konkreta metoder att använda i vardagen
  • Ökad förståelse för hur du kan arbeta närmare medborgarna

Anmäl dig här >> Grundkurs i tjänstedesign, 23-24 sept 2026 – Fyll i formulär Länk till annan webbplats.

För vem? Kursen riktar sig till dig som arbetar inom offentlig sektor i Jämtland Härjedalen

Förkunskaper: Inga, bara nyfikenhet på tjänstedesign. Ca 1 vecka innan kursstart mailar vi ut några uppgifter och korta filmer att titta igenom. Avsätt ca en timme för detta.

När: 23-24 sept 2026, 8:45-17:00

Var: Kulturcentrum, Kyrkgatan 47, Östersund

Kursledare: Kerttu Heiskanen och Maja Blomqvist

Kostnad: Kursen är kostnadsfri. Vi bjuder på lättare vegetarisk fika fm och em. Kostnad för lunch samt ev. resa och övernattning betalas av deltagaren.

Antagning: Antalet platser är begränsat och ett urval kan behöva göras. Boka in datumen i din kalender så länge, bekräftelse kommer via mail senast 14 sept.

Kontakt: Maja Blomqvist, maja.blomqvist@regionjh.se, 063-146548

Utbildningen är utvecklad av Innovationsguiden vid SKR och arrangeras i egen regi av Designcentrum vid Region Jämtland Härjedalen. Läs mer om Innovationsguiden. Länk till annan webbplats.